Technologia fotowoltaiczna stawia w Polsce coraz odważniejsze kroki.

Dla wielu to nadal ciekawostka, ale według ekspertów z branży, fotowoltaika wkrótce może być pierwszym „wyborem energetycznym” dla budujących domy jednorodzinne. Zwłaszcza, że istnieje wiele form uzyskania atrakcyjnego dofinansowania takiej inwestycji.

Fotowoltaika – jak to działa?

Innowacyjna technologia oparta jest na prostym rozwiązaniu, dla którego kluczem są specjalne ogniwa, zmieniające energię słoneczną w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki ich budowie – składają się z krzemu, który jako półprzewodnik pochłania promienie słoneczne. Te z kolei pobudzają do ruchu elektrony. Taka konstrukcja może tworzyć zamknięty system złącz i tworzyć obwód elektryczny. Tak zbudowane są np. panele fotowoltaiczne.

Dofinansowanie z WFOŚiGW

Uzyskać mocne, finansowe wsparcie dla inwestycji fotowoltaicznej można na kilka sposobów. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie finansuje instalacje na terenie Województwa Mazowieckiego w ramach programu: “Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez zakup i montaż kolektorów słonecznych, zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, zakup i montaż pomp ciepła”. Dotacja sięga w tym wypadku 40% kosztów, ale nie więcej niż 8 tysięcy złotych.

Środki unijne

Przedsiębiorcy mogą wystąpić o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach “Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020”. Wsparcie funduszu jest duże i może pokryć nawet 85% kosztów inwestycji. Maksymalną dotację w tym wypadku określono na 15 milionów euro.
Prosument dla budownictwa mieszkaniowego
„Przeciętny Kowalski” może sięgnąć po środki w ramach programu „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii „Prosument” – linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii” kierowanym przez NFOŚiGW. Ten instrument pozwala na otrzymanie środków w celu zakupu małych instalacji z odnawialnych źródeł energii.

Dobry klimat dla fotowoltaiki

W dobie walki o ochronę środowiska naturalnego, zarówno rząd, jak i instytucje unijne opracowują wiele programów wsparcia technologii fotowoltaicznych. Dlatego warto na bieżąco monitorować nowe źródła dofinansowania. Taką możliwość mogą zaoferować także lokalne samorządy. Szczegółowe informacje na ten temat można najczęściej znaleźć na stronach internetowych odpowiedniego urzędu miasta.

Fotowoltaika – jak uzyskać dofinansowanie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *